Bayern Munchen a cucerit un nou titlu în Germania. Tensiune maximă în ultima etapă din Bundesliga

Background
share close
AD
AD

Nebunie totală în ultima etapă din Bundesliga, care a decis campioana acestui sezon în Germania. Deși a avut în față oportunitatea unei generații, Dortmund a clacat și a remizat acasă cu Mainz, 2-2, spre dezamăgirea a peste 80.000 de spectatori prezenți pe Signal Iduna Park. Bayern Munchen s-a impus la Mainz, scor 2-1, și e din nou campioana Germaniei, a 11-a oară la rând.

Borussia Dortmund a dat cu piciorul primului titlu din 2012 încoace

Deși o victorie le asigura trofeul, elevii lui Edin Terzic s-au prezentat extrem de modest în fața propriilor suporteri și a obținut doar un egal în partida de pe Signal Iduna Park, scor 2-2, în fața lui Mainz, și au pierdut titlul în Bundesliga. Posibilul ajutor nesperat de la Koln nu a mai venit, acolo unde Bayern a reușit într-un final să obțină cele trei puncte, suficiente pentru a le asigura trofeul, deși în minutul 88 cele două echipe erau la egalitate.

Dortmund a început dezastruos partida cu Mainz și s-a văzut condusă cu 2-0 încă din minutul 24, după două reușite ale lui Mainz la care și portarul Kobel a avut partea sa de vină. Presiunea de pe umerii galben-negrilor a fost puternic vizibilă, iar jocul acestora a fost unul greoi și timid.

Repriza a doua a părut cumva să o revigoreze pe Dortmund, care s-a prezentat mult mai bine, a menținut posesia și a ratat numeroase ocazii. Golul lui Guerreiro din minutul 69 a reaprins speranțele fanilor de pe Signal Iduna Park, însă jocul Borussiei a început să se stingă. Deși s-au mai apropiat în câteva rânduri periculos de poarta lui Mainz, băieții lui Terzic au reușit să marcheze doar la ultima fază, când timpul deja devenise inamicul numărul 1 pentru galben-negri. Golul de 2-2 s-a dovedit a fi insuficient pentru titlu, iar Dortmund a dat cu piciorul unei șanse uriașe de a cuceri titlul în Germania, primul din 2012 încoace.

Bayern a marcat golul decisiv în minutul 89

În cealaltă partidă pentru titlu, Bayern s-a impus greu pe terenul lui Koln, scor 2-1, cu golul decisiv marcat de Musiala în minutul 89. Succesul bavarezilor, combinat cu eșecul lui Dortmund face ca titlul din Bundesliga să meargă la Munchen pentru a 11-a oară consecutiv. Deși cele două rivale au terminat la egalitate de puncte, ambele cu 71, principalul criteriu de departajare în Germania este golaverajul, acolo unde Bayern Munchen a stat mult mai bine decât Dortmund pe tot parcursul sezonului.