Curs valutar BNR 5 aprilie. Euro crește la începutul săptămânii

Cursul valutar de 5 aprilie va fi comunicat de BNR în jurul orei 13.00 și va fi valabil până mâine la aceeași oră. HUFF.ro vă prezintă noile cotații în timp real. Vezi ce valori au atins cele mai importante monede ale lumii, precum euro, dolarul american sau lira sterlină. Până atunci, ne raportăm la valorile de vineri, 2 aprilie,

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 5.04.2021

ValutaSimbol05.04.202102.04.202101.04.202131.03.202130.03.2021
EuroEUR4.91614.91064.91174.92514.9156
Dolarul SUAUSD4.18714.16844.18364.19694.1876
Francul elvetianCHF4.43934.43044.42164.45134.4447
Lira sterlinaGBP5.80215.76565.76155.78645.7614
gramul de aurXAU232.3158231.7812230.5864227.4991228.4945
Dolarul australianAUD3.19013.17243.16563.19743.1967
Leva bulgareascaBGN2.51352.51072.51132.51812.5133
Dolarul canadianCAD3.33313.31833.32563.32993.3274
Coroana cehaCZK0.18890.18810.18840.18840.1882
Coroana danezaDKK0.66090.66020.66040.66220.6611
Lira egipteanaEGP0.26640.26530.26660.26710.2662
100 Forinti maghiari100HUF1.36241.35861.35641.35421.3533
100 Yeni japonezi100JPY3.78533.77383.77713.79613.7974
Leul moldovenescMDL0.23100.23130.23170.23310.2320
Coroana norvegianaNOK0.48970.48870.48940.49210.4893
Zlotul polonezPLN1.06951.06721.06331.05621.0572
Rubla rusescaRUB0.05480.05470.05510.05550.0552
Coroana suedezaSEK0.47820.47820.47880.48150.4795
Lira turceascaTRY0.51450.51830.50940.50320.5015
DSTXDR5.93805.91815.92835.95005.9361

Un euro= 4.9161 lei

Euro a avut parte de măriri semnificative. Moneda unică europeană a crescut semnificativ în ultima perioadă și a depășit chiar și valoarea de 4.9 lei. Moneda euro costă în acest moment 4,9106 lei. Prin urmare, moneda europeană înregistrează o scădere de 0,0011 lei față de valoarea 4,9117 lei, stabilită pe data de 1 aprilie.

Curs valutar dolar american

Un dolar= 4.9161 lei

Dolarul american a fost cotat la 4,1684 lei vineri, ultima zi bancară a săptămânii, înregistrând astfel o scădere de 0,0152 lei. Spre deosebire de cotația de la 1 aprilie, când această monedă costa 4,1836 lei, dolarul a săzut. Veștile sunt bune atât în ceea ce privește euro, dar și dolarul american.

Curs valutar lira sterlină

O liră sterlină= 5.8021 lei

Lira sterlină a fost cotată pe 2 aprilie la 5,7656 lei. Lira a evoluat și ea în ultima perioadă, chiar și la ultima ședință, de vineri.

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat ieri un curs de referinţă de 4,9106 lei/euro, 4,1684 lei/dolar, 5,7656 lei/liră sterlină, 4,4304 lei/franc elveţian.

ROBOR la trei luni a scăzut vineri la 1,67%, faţă de 1,68%.

ROBOR la şase luni a rămas vineri la 1,73%.

Aurul a crescut vineri la 231,7812, faţă de 230,5864 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.Următorul prag psihologic de depășit pe piața valutară este de 5 lei pentru 1 Euro, estimat de specialiști a fi atins în cursul acestui an.

OFERA UN LIKE DACA ITI PLACE

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com