Planul Roșu de Intervenție a fost activat în urma unui accident rutier grav, din județul Mehedinți. Autoritățile au fost informate cu privire la un microbuz ce a plonjat în Dunăre.
Update, ora 20.45. Șoferul microbuzului a fost scos din apă
Echipele de scafandri au reușit să aducă la mal vehiculul scufundat, astfel că trupul șoferului a fost scos din apă. Victima este un șofer bulgar, în vârstă de 72 de ani. De asemenea, acesta era singur în mașină. Se pare că autoutilitara este de transport marfă și nu de pasageri.
„Din primele investigaţii efectuate, s-a stabilit că este vorba de o autoutilitară de transport marfă, condusă de un cetăţean bulgar, care se afla singur în maşină. Se fac cercetări suplimentare pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii evenimentului rutier. În continuare se desfăşoară intervenţia scafandrilor de căutare şi scoatere a şoferului şi autovehiculului din apă”, menţionează Centrul Infotrafic.
Update, ora 19.30. A fost identificată o victimă
„Echipajul de scafandri intervine în aceste momente, după ce au fost identificate un autovehicul și o victimă. Intervenția este în desfășurare”, a transmis ISU Mehedinți
Update, ora 18.30. Elicopterul cu scafandri a ajuns la locul accidentului
În jurul orei 18.00, elicopterul SMURD cu scafandri, care a decolat din Caraș-Severin, a ajuns la locul accidentului. La locul intervenției s-a deplasat și o automacara din cadrul ISU Dolj și o dronă subacvatică de la Salvamont Gorj.
Au apărut o serie de informații, încă neconfirmate oficial, care spun că microbuzul care a plonjat în apele Dunării ar fi înmatriculat în Germania. ”Au trecut aproape două ore de când pompierii au ajuns aici, la faţa locului.
Se pare că ar fi vorba despre un microbuz înmatriculat în Germania, iar la volanul autoturismului ar fi un şofer bulgar. Până la acest moment, nu a fost scos nimeni din apă, iar pompierii efectuează căutări la luciul apei”, conform Antena 3.