La banca se infatiseaza un batranel care cere sa i se acorde un credit destul de mare. Putin jenat angajatul bancii il intreaba: Ce varsta aveti? -85 de ani, raspunde senin batranelul. – Stiti, la aceasta varsta aveti nevoie de cineva care sa garanteze ca veti achita imprumutul. – A, nici o problema vin cu tata! Blocat, functionarul exclama: -Cu tata? Imposibil,dar cati ani are?
– 110 replica batranelul! Haideti va rog,insista el, stiti avem nevoi de bani pentru nunta bunicului. Din ce in ce mai uimit, angajatul bancii intreaba: -Dar cati ani are bunicul dvs? -140, veni raspunsul. -140?? si la varsta asta vrea sa se insoare? La care batranelul raspunse facand cu ochiul: – Ei, nu prea vrea el, dar il imping parintii!